v o l 6 . k a t . b u r s a

v o l 6 . k a t . b u r s a

Bursa’dan herkese selamlar!
Çocuklarla yaptıgımız çalısmalar farklı konulardaki atölyeler ile devam ediyor. Bu kez çantamızdan eksik etmedigimiz aydıngerlere mitolojik karakterler, uzuvlar ve ayrıntılar bastırdık ve yola koyulduk. Çocukların bu görsellerden öyküler olusturmalarını, dinlettigimiz seslerle baglantı kurmalarını, Bursa’yı hep beraber turlayarak kentte gördüklerini gelecege tasımalarını istedik.
Bunun için Nilüfer Kent Konseyi’nin çalısma alanını kullandık ve Oyun Engel Tanımaz grubundaki çocuklarla çalıstık. Baktık ki aydıngerleri elimizden de düsürmüyoruz, bunları üst üste koyup olusan katmanlı öyküyü çamurla temsil edelim dedik. Öyküdeki karakterler, araçlar, mekanlar, sahneler kille yogrulmus üç boyutlu tasarımları ortaya çıkardı ve bunlar arasında körüklü pipetlerle iliskiler kurularak daha zengin formlar ortaya çıkmaya basladı. 
Çocukların bazısı öyküdeki Medusa’nın yılanlı basını kille pipetlere sardı, Bazısı Dali’nin bıyıgını devam ettirdi, 
Bazısı su pokemonu squirtle’ı yangın söndürme timi yaptı ve poke topundan evler yaptı, 
Bazısı nar görselini gelecekteki yasam senaryolarına uyarladı, 
Bazısı kaset görselini insana dönüstürdü, 
Bazısı öyküsündeki siddet unsuru olan tabancayı kilden yaptı ve farklı bir gözle bakıldıgında tabancayı esege benzeterek baska bir arkadasının yaptıgı dünyanın patlayan parçalarından Nasreddin Hoca yapıp tabanca-esek üstüne ters bindirdi, Bazısı mezar tasına R.I.P kazıyıp üzerine kilden çiçek bırakırken bazısı sadece yuvarladı, içli köfte, insan, pipetten demet, kale, kaplumbava ve envai çesit seyler yaparak baska malzemeler karıstırdı.
Yapılanların tasıyabildigimiz bir kısmını Tüyap’taki Yapı Yasam Fuarı’nda sergiledik. Fuarın sonuna denk geldiginden, çok fazla fuar katılımcısı dahil olamasa da olumlu tepkiler aldık.

1

4

3

5

6

7

8

9

10

12

13

14

15

16

17

18

19

Bu çalısmada Bursa’ya gidebilmemiz için bize imkan tanıyan ve yardımcı olan Funda Hocamıza, bizlerle çalısma öncesi ve sırasında yakından ilgilenen Nilüfer Kent Konseyi ve Oyun Engel Tanımaz grubuna, çocuklara, arabasına bindigimiz yardımsever taksici abiye ve de yolu bir türlü tarif edemeyip bize Zafer Plaza’yı tavaf ettiren oteldeki resepsiyonist ablaya tesekkürlerimizle!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s