v o l 7 . ş e k e r h a y a t . e y ü p

v o l 7 . s e k e r h a y a t . e y ü p

Şehir dısında bir süredir gezdikten sonra İstanbul’dan tekrar merhaba! 
Bu çalısmamız için Eyüp’te Down Sendromlu çocukların çesitli egitimler alarak el isleri yaptıkları Şeker Hayat Atölyesi’ndeydik .
Mimarlık alanının farklı dinamiklerini kesfetmeye devam ederken atölye yetkilileri boyama yapmak için bir duvar gözüne kestirdiklerini söylediler. Bundan dolayı çalısmanın ana ekseni duvar ve boya temsilleri üzerine olmalıydı. Çalısma iki gün sürdü. 
İlk gün çıkardıgımız ritimlerle tanıstıktan sonra bu tanısma durumunu duvara pet siselerden boya fıskırtarak devam ettirdik. Herkes kendini duvarda anlattı. Bir yandan duvar kururken, bir yandan atölye öncesi hazırladıgımız 4 fotograftan olusan paketlerimizle bir öykü olusturmalarını istedik. 
Bu fotografların 2’si kisi, 1’I mekan, 1’i de soyut bir görseldi. Öykülerin arasında Barıs Manço ve ölmüs sanatçıların gökyüzündeki bulutlarda konser verdikleri ve bulutların çarpıstıgı maceralardan, Tina Turner’ın karlı dag eteklerinde sarkı söylerken kola içmesiyle Marilyn Monroe’ya dönüstügü ve kolanın iksir vazifesi gördügü absürt senaryolara kadar birçok öykü olustu ve çocuklar bunları teker teker videoda anlattılar. Sonrasında yeniden bahçeye inerek olusan öykülerin seslerini çesitli nesnelerle çıkartarak mini bir konser olusturduk. Sesleri olustururken aynı zamanda çocuklar da sesleri mukavvalara çizerek aktardılar, mukavvalar da ses degistikçe baskasına aktarıldı ve herkesin çizimi her bir mukavvada üst üste bindi. 
Atölyenin bir sonraki günü için çizilmis mukavvalardaki çizgilerin takibi ile olusturduğumuz formları kestik ve atölyenin özetini içeren sablonlar olustu. Çalısmanın 2. Günü ise ilk gün tanısma için kullandığımız görselin üzerine bu sablonları yapıstırarak farklı renklerde boyadık ve ailelerin de katılımıyla çalıstık, yedik, içtik, eglendik.

3

1

4

2

5

6

7

8

9

20

10

11

12

13

14

18

17

19

23

 
Çalısma öncesi ve sırasında desteginden dolayı basta Aysu Hanım olmak üzere tüm Şeker Hayat ekibine , her biri ayrı ayrı anlatmaya deger katılımcı arkadaslarımıza ve sokaktan geçerken bakıp el sallayan Eyüp sakinlerine tesekkürlerimizle!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s